Czy o szczęściu w ogóle można się czegoś nauczyć? Czy mamy wpływ na nasze poczucie szczęścia, czy też o naszym dobrostanie decyduje ślepy los?
Mam dobrą wiadomość: Naukowcy udowodnili, że stosując pewne zasady, masz sporą szansę poczuć się lepiej w miejscu pracy, szczęśliwiej żyć, prowadzić firmę.
W tym artykule opisuję model pięciu filarów szczęścia stworzony przez wybitnych psychologów Jordana Petersona i Martina Seligmana. Poniżej znajdziesz wskazówki, co możesz zrobić, by poczuć więcej szczęścia i zadowolenia z pracy już dziś.
Według Petersona i Seligmana kluczowe podstawy szczęścia to:
Filar 1 – RELACJE.
Bliskość innych ludzi, pozytywne kontakty to absolutna podstawa zadowolenia z miejsca pracy. Jeśli jesteś pracodawcą staraj się, by Twoi pracownicy mieli gdzie i kiedy udać się na kawę, zrelaksować się w towarzystwie, a od czasu do czasu zorganizuj spotkanie towarzyskie dla wszystkich. Staraj się tworzyć kulturę organizacyjną firmy zorientowaną na kompromis, dogadywanie się, współpracę. Jeśli pracujesz w międzynarodowym zespole, pamiętaj, że lepsze poznanie się pracowników zaprocentuje jeszcze bardziej. Niektóre organizacje tworzą nawet kodeks kulturowy, w którym wspomina się o szacunku, tolerancji i roli bezpośredniej komunikacji. Pamiętaj, że złe relacje w firmie potrafią niesamowicie wiele zniszczyć, a w firmie gdzie pracuje wiele narodowości, tym bardziej łatwo o nieporozumienia i niesnaski. Umiejętność budowania pozytywnych relacji to też kwintesencja prowadzenia własnej działalności – traktując partnerów biznesowych z szacunkiem i ze zrozumieniem, że obie strony powinny wynieść z tej relacji korzyści – budujemy relacje na lata.
Filar 2 – POZYTYWNE EMOCJE.
Pozytywne emocje są w polskiej kulturze często niedoceniane, tymczasem mają one wielką moc obniżania napięcia i stresu, budowania nadziei i relacji. Zauważyliście, że najbardziej popularne i lubiane są osoby, które potrafią rozśmieszyć innych i odwrócić ich uwagę od trosk codzienności? Niezwykle ważne jest, by liderzy organizacji dobrze radzili sobie z emocjami i stresem, gdyż ich nastrój szczególnie mocno przekłada się na samopoczucie podwładnych. Z drugiej strony pamiętajmy o tym, że pozytywna atmosfera w pracy, kultura wspierania się i pomaganie sobie generuje pozytywne emocje. Dni ubierania się w kropki, czy karnawał firmowy, wspólne gotowanie, firmowa wigilia to świetne okazje do tego, żeby ludzie poczuli więcej radości z pracy w danym miejscu.
Filar 3 – POCZUCIE SENSU.
Wiara w sens tego, co się robi, jest według Seligmana i Petersona jednym z kluczowych czynników szczęścia. Jeśli nasza praca, trud przyczynia się do tworzenia czegoś większego niż my sami, realizowania ważnego planu, w którego sens wierzymy, nawet żmudne czynności nabiorą innego wymiaru. Jeśli kasjer w supermarkecie będzie rozumiał i wiedział, że jego uśmiech czy też niezadowolona mina przyczynia się do poczucia szczęścia lub nieszczęścia\ innych ludzi, zapewne chętniej się uśmiechnie. Z kolei jego uśmiech wywoła reakcję kaskadową pozytywnych emocji: sprowokuje niektórych klientów do uśmiechu, innych do pogawędki. Z kolei przyjemna rozmowa, nawet dwóch nieznających się ludzi, poprawia humor wszystkim jej uczestnikom. Poczucie sensu można budować na wiele innych sposobów, np. przez zaangażowanie w pomoc charytatywną. Jeśli pracownicy wiedzą i pamiętają, że część wypracowanego przez nich zysku przeznaczona zostanie na szczytne cele, przynajmniej część z nich poczuje się bardziej zmotywowana do pracy. Jeśli prowadzisz własną działalność poczucie sensu to kluczowa siła napędowa Twojej motywacji i działania. Jeśli nie wierzysz w to co robisz, masz słabe szanse, by Twój biznes czy działalność rozkwitły.
Filar 4 – ZAANGAŻOWANIE.
Robienie na 100% tego, co jest naszym zobowiązaniem, pracą, czy zadaniem, to istotny element poczucia szczęścia. Nawet dziecko, które odrabia pracę domową na pół gwizdka, w pewien sposób cierpi, gdyż robi coś z obawy przed złą oceną a nie po to, by się czegoś nauczyć. Zaangażowanie jest często wynikiem poczucia sensu, nie jest to jednak to samo. Czasem pracując, robimy naszą pracę najlepiej jak potrafimy np. z poczucia odpowiedzialności, jednak nie widzimy w niej sensu. Jeśli ta sytuacja się nie zmieni, idziemy prostą drogą w kierunku wypalenia zawodowego.
Filar 5 – OSIĄGNIĘCIA
Razem z zaangażowaniem i poczuciem sensu, osiągnięcia tworzą pozytywne koło zadowolenia z pracy jako takiej. Jeśli z pełnym zaangażowaniem i poczuciem sensu realizujemy marzenia, ale nie odnosimy sukcesów, grozi nam porażka. Sukcesy to potwierdzenie tego, że to, co robimy ma sens. Z drugiej strony ich brak w początkowej fazie rozwijania biznesu czy własnej działalności jest naturalny i może trwać przez pierwszych kilka lat. Nie mając osiągnięć, kluczową sprawą jest ciągłe podwyższanie własnych kompetencji, traktowanie porażek jako nauki i budowanie siły psychicznej. Nic dziwnego, że w tej sytuacji współpraca z coachem, który pomoże wzmocnić się wewnętrznie i w nowym sposób spojrzeć na wyzwania, może przesądzić o powodzeniu całego przedsięwzięcia.
Podsumowując, każdy człowiek pragnie szczęścia. Szczęście to w dużej mierze wynik naszego nastawienia i pracy nad sobą. Współpraca z coachem to jeden z najlepszych sposobów, by poczuć więcej szczęścia w życiu. Jeśli to rezonuje z Tobą, zapraszam Cię na moją stronę kasiaszelemej. pl
Zdjęcie: W zeszłym tygodniu miałam przyjemność poprowadzić warsztaty dla aktywnych zawodowo, ambitnych kobiet z GE Women’s Network
Aut. Katarzyna Szełemej-Pobożniak