KARIERA BEZ GRANIC

Komunikacja międzykulturowa
Różnorodność jest piękna!

Katarzyna Szełemej-Pobożniak

Czuję, że żyję, gdy jestem w podróży i uczę się czegoś nowego. W różnorodności i komunikacji międzykulturowej dostrzegam potencjał synergii, która daje szanse na lepszy świat, budowanie pokoju, jak i tworzenie ciekawych, twórczych biznesów, projektów.

Mam podwójny tytuł magistra –  etnologii i ekonomii, podyplomowo ukończyłam psychologię motywacji, mam też licencjat z wiedzy o Ameryce Łacińskiej. Jestem certyfikowaną coachką ICF i zarejestrowaną konsultantką kryzysu psychologicznego.  Znam trzy języki obce.

 Od lat pracuję, realizując usługi szkoleniowe i mentoringowe z zakresu różnic kulturowych dla międzynarodowych firm, jak również wyjazdy motywacyjne na cały świat (w ramach firmy haxel.pl).  

Swoje obserwacje na temat kultur biznesowych różnych krajów odbijam w lustrze polskiej kultury i odwrotnie. Od moich klientów zagranicznych dowiaduję się, jak oni odbierają polską kulturę biznesu. Realizowałam różnego typu projekty w prawie 100 krajach świata, w tym w niektórych kilka- lub kilkunastokrotnie.  

 W ramach samodzielnych wypraw przemierzyłam tysiące kilometrów w Ameryce Łacińskiej i Azji. Mieszkając w prostej chacie w gościnie u Indian Quichua badałam lokalne wierzenia i praktyki medyczne, prowadząc na wzór Bronisława Malinowskiego tzw. obserwację uczestniczącą.  Z kolei praca magisterska o konfliktach etnicznych w Gwatemali, poprzedzona wyjazdem i badaniami w tym kraju, została opublikowana w postaci książki przez wydawnictwo CESLA. Pięć lat studiowałam w Niemczech, wiele miesięcy spędziłam w Hiszpanii. 

Podróżująć od 27 lat po świecie, mam możliwość obserwować z bliska przemiany gospodarcze, polityczne i środowiskowe w wielu krajach. Globalizacja nabiera pędu. Ludzie w najbardziej, zdawałoby się, odizolowanych zakątkach świata posługują się dziś telefonami komórkowymi i mają konto na FB. Mimo to różni ich coś więcej niż stan konta czy osobowość. Tym tematem właśnie zajmuję się w trakcie prowadzonych szkoleń. W trakcie procesów mentoringowych zaś pomagam klientom znaleźć drogi rozwoju, wynikające z ich pasji, talentów i doświadczenia oraz miejsca i otoczenia kulturowego, w którym się znaleźli. 

Na co możesz liczyć, współpracując ze mną?

Doświadczenie


Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz indywidualne procesy mentoringowe z zakresu różnic międzykulturowych i kultur konkretnych krajów (np. USA, Niemcy, Ukraina, Polska, Japonia, Ameryka Łacińska). Mam na koncie współpracę z bankami i międzynarodowymi producentami.

Współpracuję z instytutem ICAN jako ekspertka ds. komunikacji międzykulturowej.
Od ponad 10 lat zarządzam zespołem i projektami w firmie Haxel Events & Incentive organizującej wyjazdy dla firm na cały świat (haxel.pl).

Wykształcenie


֍ magister etnologii (Freie Universitaet Berlin)

֍ magister ekonomii (SGH)

֍ dyplom studiów praktycznej psychologii motywacji (Uniwersytet SWPS)

֍ certyfikowany coach ACC ICF

֍ licencjat Latynoamerykanistyki (Universitaet Passau)

֍ konsultant kryzysowy

Znam płynnie angielski, hiszpański, niemiecki wymaga odświeżenia.

Energia i Pasja


W to co robię, angażuję się
całą sobą, co doceniają moi klienci.

Przygotowując szkolenia za każdym razem robię gruntowny research, starając się dopasować zawartość merytoryczną i formę spotkania do indywidualnych potrzeb.

Tworząc unikalne projekty i szkolenia, czuję efekt synergii, jaką daje mi doświadczenie menedżerskie i podróżnicze, znajomość języków, oraz wykształcenie etnologiczne, psychologiczne i ekonomiczne.

Prywatnie

Zawodowo robię to, co mnie fascynuje, życie prywatne zlewa się więc z zawodowym. Jestem wielbicielką outdooru i sportu na świeżym powietrzu. Uważam, że tylko blisko przyrody można czuć się naprawdę szczęśliwym. Uwielbiam też głębokie rozmowy. Książki psychologiczne, reportaże, kryminały i dobre powieści są zawsze blisko mnie 🙂

Certyfikaty

Klienci o mnie

Masz pytania, komentarze?