Teoria Trzech ja

Daj sobie spokój”, „i tak się nie uda”, „jesteś do niczego”, „po co się tak wysilać” – jeśli myślisz, że tylko Ty słyszysz te wewnętrzne głosy, to pocieszę Cię, że jesteś w błędzie. Wewnętrzni sabotażyści odzywają się szczególnie chętnie, gdy chcemy zrobić coś niestandardowego, nowego, trudnego. Siła tych głosów bywa porażająca.
Jak sobie z nimi radzić? Pierwszy krok to świadomość, czym są te głosy. Pomaga w tym teoria trzech ja:

Ja realne: to Twój wewnętrzny zestaw wyobrażeń sobie – np. co myślisz o swoim charakterze, inteligencji, urodzie, wartościach.

Ja idealne: to Twoje pragnienia, marzenia dotyczące tego, jaki/a pragniesz być. Ja idealne motywuje Cię do zmiany, do sięgania po marzenia. Gdy różnica między ja idealnym a ja realnym wydaje się zbyt duża, nie do pokonania, może trawić Cię smutek, poczucie przegranej a nawet depresja.

Ja powinnościowe : objawia się między innymi w postaci głosów, o których pisałam na początku artykułu. To mało uświadomiony zestaw oczekiwań rodziców i środowiska w stosunku do Ciebie. Gdy często trawi Cię niejasne poczucie winy, czujesz dużo lęku i niepewności, jest duża szansa, że twoje ja realne i ja powinnościowe są daleko od siebie.

Duże rozbieżności między ja realnym a ja powinnościowym albo ja realnym a ja idealnym stanowią podłoże niezadowolenia z siebie i z życia w ogóle. Warto pracować nad tym, by te rozbieżności zmniejszać, co prowadzi do wzrostu samoakceptacji, a w rezultacie również szczęścia.

Im bliżej trzem ja do siebie, tym wyższy jest poziom Twojej wewnętrznej spójności. Czasem trzy ja są tak blisko siebie, że trudno je od siebie odróżnić – takie osoby cieszą się wysokim poziomem wewnętrznego spokoju i zadowolenia.

aut. Katarzyna Szełemej-Pobożniak
https://kasiaszelemej.pl

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *