SZKOLENIE UKRAINA-POLSKA-USA

W tym tygodniu poprowadziłam szkolenie z zakresu komunikacji międzykulturowej dla nowych pracowników z Ukrainy. Osoby te, w większości kobiety, przyjechały do Polski już po zaostrzeniu konfliktu z Rosją. W Warszawie dostały szansę na pracę, stabilizację i wykorzystanie swojego zawodowego potencjału.

Jestem pod wrażeniem kilku faktów.  Po pierwsze, pracodawca wykazał się odwagą, na którą w Polsce stać niewielu – dał szansę kilkudziesięciu osobom z dotkniętego wojną kraju. Oferował pracę wymagającą kwalifikacji i wykształcenia. Większość z tych osób nie miało międzynarodowego doświadczenia. Po drugie, dział HR pomyślał o szkoleniu z zakresu międzykulturowości w ramach on-boardingu! Tak powinno być wszędzie.

Nie ma chyba osób, dla których emigracja byłaby jednoznacznie pozytywnym przeżyciem. W grę niemal zawsze wchodzi rozłąka z bliskimi, przyjaciółmi i konieczność zmierzenia się z nie zawsze łatwą, nową rzeczywistością. Do tego dochodzą nieporozumienia i wyzwania na tle kulturowym m. in. w miejscu pracy.

W tym konkretnie przypadku Polacy, Ukraińcy jak również ludzie z kilkudziesięciu innych krajów pracują w firmie o amerykańskich korzeniach i kulturze.

Szkolenie przygotowałam w odpowiedzi na konkretne wyzwania, z jakimi mierzą się ukraińscy pracownicy w codziennych interakcjach – podobnie jak w innych dużych firmach o kulturze egalitarnej, trudności może sprawić zwyczaj szybkiego skracania społecznego dystansu, sztuka small talku czy podejście do terminów i deadlinów. To niektóre z aspektów, w których kultury polska, ukraińska i amerykańska różnią się od siebie.

Wiedza o różnicach kulturowych, z których wynikają te problemy, pozwala zmienić rozumienie różnych sytuacji a co za tym idzie wewnętrzne nastawienie. Uczestnik szkolenia, mając tą wiedzę, przestaje oceniać zachowania innych na rzecz wypracowywania zmysłu obserwacji i empatii międzykulturowej.

Jeśli potrzebujesz podobnego szkolenia, zapraszam do kontaktu.

aut. Katarzyna Szełemej-Pobożniak

#komunikacjamiędzykulturowa #szkoleniamiędzykulturowe #pracownicyzukrainy

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *