Kobiety na Wybory

KOBIETY NA WYBORY 🗳️……a słynny podział kultura-natura.

(Różnice kulturowe i pigułka wiedzy nr 7).

Wiecie, że w etnologii jednym z najważniejszych teoretycznych założeń jest opozycja kultura – natura?

Niemal każda rzecz, zjawisko w kręgu cywilizacji Zachodu przypisywane jest przez naszą podświadomość jednej z tych kategorii – kulturze lub naturze. Ale jak to?

Muszę przyznać, że na studiach etnologii przeżyłam szok, dowiadując się, że kobiety w naszych tradycyjnych, kulturowych mózgach przypisane są…naturze. Chodziłam z tą myślą długo starając się ją zrozumieć a potem pogodzić. Kobiety są NATURĄ bo to one uwięzione przez wieki były w biologicznym kręgu poczęcia, rodzenia dzieci i ich wychowywania. Ich ciałem rządził zegar biologiczny bardziej niż ciałem mężczyzny. Ta różnica spowodowała powstanie szeregu innych automatycznych skojarzeń. Kobietom przypisuje się spontaniczność, emocjonalność, ale też nieprzewidywalność, są dla mężczyzn pokusą i grzechem, energią, którą „silniejsza” płeć potrzebuje ujarzmić i schować w domu. Na to myślenie programowane są nasze mózgi od wieków.

Mężczyźni są KULTURĄ. Mają czynić sobie świat poddanym, budują go, zmieniają i ujarzmiają. To oni powstali do tego, by światem rządzić.

W świetle długiej historii tego europejskiego mindsetu nie jest wybitnie dziwne, że powstał taki szkodliwy twór jak Fundacja Patriarchat, gdzie młodzi mężczyźni opowiadają o kobietach jak o części dobytku domowego. Tyle że mamy XXI w. a nie Średniowiecze.

Po wielu wiekach zdominowanych przez mężczyzn jakieś sto kilkadziesiąt lat temu powiał wiatr zmian, którego efektem są nie tylko dzisiejsze demokracje ale też prawa kobiet. Dziś równość płci wobec prawa wydaje się nam oczywista, ale czy tak zawsze będzie? Ostatnie lata pokazują, że niekoniecznie. Nie przegapcie Panie tej okazji, by w niedzielę przywrócić historii jej naturalny prokobiecy kierunek. Mindset zmienia się powoli, ale jednak na naszą korzyść. Demokracja to rządy większości tych, którzy głosują.

#kobietynawybory #szkoleniakulturowe #kulturajestkobietą

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *