Nauka o Szczęściu. Odcinek 1. Sekrety Szczęścia.

Czy zastanawialiście się kiedyś, co sprawia, że czujecie się szczęśliwi? I na odwrót, co powoduje, że żyć się odechciewa?
 
Profesor Uniersytetu Yale dr Laurie Santos zebrała gigantyczny materiał badawczy, na podstawie którego opracowała kurs o szczęściu dla studentów. Choć Yale kształci przede wszystkim prawników, to właśnie kurs Santos stał się najpopularniejszym przedmiotem w historii uniwersytetu!
 
Santos przyznaje, że wpadła na ten pomysł, gdy zdała sobie sprawę, że zdrowie psychiczne Amerykanów w ostatnich kilkunastu latach bardzo się pogorszyło. Depresja u dorosłych wzrosła dwukrotnie od 2009 roku. Liczba młodych osób znajdujących się w silnym stresie wzrosła w ostatnich latach również dwukrotnie.
 
To co pomaga w szczęściu? Oto pierwsze wskazówki:
 
1. UMIEJĘTNE ZARZĄDZANIE EMOCJAMI. Przeżywanie pozytywnych emocji jest paliwem uczucia szczęścia. Aktywne szukanie i dostarczanie sobie pozytywnych emocji – radości, dumy, miłości, zachwytu jest jednym z fundamentów szczęśliwego życia.
 
2. BLISKIE RELACJE Z INNYMI LUDŹMI. Uwaga: liczy się bardziej jakość niż ilość.
 
3. DOCENIANIE TEGO, CO SIĘ MA, wdzięczność za to co dobre w życiu.
 
 4. ROZPRZESTRZENIANIE POZYTYWNYCH EMOCJI WRACA DO NAS Z NAWIĄZKĄ. Ludzie przeżywający dużo pozytywnych emocji częściej wstępują w związek małżeński, są szczęśliwsi w związkach, częściej dostają pracę po spotkaniu rekrutacyjnym. Jak 
 
pokazały długookresowe badania, szczęśliwi nastolatkowie w dorosłym życiu zarabiają o 10% więcej niż średnia. Nastolatkowie czujący się nieszczęśliwi, jako dorośli zarabiają 30% mniej niż średnia.
 
5. PRACA NAD POSTRZEGANIEM, NASTAWIENIEM. Badania nad bliźniętami jednojajowymi pokazały, że poczucie szczęścia jest też powiązane z genami. Jak twierdzi światowa ekspertka ds. szczęścia – Sonia Clement, oznacza to tyle, że jeśli masz pewną dziedziczna skłonność do poczucia nieszczęścia, powinieneś/naś pracować nad tym trochę ciężej niż inni. Tak samo jak z dziedziczną skłonnością do otyłości czy wysokiego ciśnienia. 
 
6. DBANIE O PROSTE ZWYCZAJE np. poświęcanie czasu na spotkania i przyjacielskie rozmowy, praktyka wdzięczności, zredukowanie ilość toksycznych praktyk na co dzień, pracowanie nad akceptacją siebie i innych, stosowanie praktyk antystresowych. Brzmi podejrzanie albo jak „blablabla” 😉? No cóż, ale działa.
Według Laurie Santos, wyniki badań jasno wskazują na to, że poczucie szczęścia jest w zasięgu niemal każdego z nas. Ale dla większości oznacza to pracę nad sobą. 

aut. Katarzyna Szełemej-Pobożniak
https://kasiaszelemej.pl  

Inspiracja: Podcast The happiness Lab autorstwa Laurie Santos. Wywiad z Sonią Clement i Robertem Psychologicy and the good life, wywiad z Sonią Clement i Robertem Waldingerem.
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *