MOTYWACJA A KULTURA. Różnice kulturowe. Pigułka wiedzy 💊 nr 19

Zastanawiasz się czasem, co motywuje Cię do działania? Potrzeba przygody, wiedzy, władzy a może niezależności?

Test RMP 🧠 pozwala ustalić, które z 16 ludzkich potrzeb są dla Ciebie najważniejsze.

W siedmiu krajach, w tym w tym w Polsce, liczba badanych (ponad 900) pozwala wysnuć wnioski na temat wpływu kultury na ludzkie potrzeby. 📊

Dwa czynniki motywacji okazały się dla Polaków ważniejsze niż w innych krajach (Austria, Finlandia, Niemcy, Szwajcaria, Tajwan, USA).  Jest to tzw. „honor” oraz „spokój”. 🏅🍃

Co to oznacza?

Osoby, dla których ważny jest „honor”, cenią sobie jasne reguły postępowania a same uważają się za uczciwe, lojalne i godne zaufania. Badanie sugeruje, że Polacy maja wzmożoną potrzebę życia i funkcjonowania w otoczeniu, gdzie można ufać innym.

Drugi czynnik, motywujący Polaków bardziej niż inne narodowości, to potrzeba spokoju. Oznacza to, że Polacy statystycznie są bardziej ostrożni, więcej martwią się o przyszłość przez co są bardziej podatni na stres.

Oba te wyniki korelują z innymi badaniami nt. polskiej kultury i polskiego biznesu. Przykładowo, według ekspertów, polskie startupy zbyt rzadko wychodzą ze swoimi swoimi produktami i usługami zagranicę, uznając, że to za wysokie ryzyko. Z kolei przeciętny pracownik potrzebuje większego poczucia bezpieczeństwa i stabilności w pracy niż np. koledzy brytyjscy czy amerykańscy.

Wracając do testu RMP, wśród kilkunastu badanych motywatorów znalazły się też takie, które okazały się równie ważne dla wszystkich narodowości. Są to ciekawość (potrzeba zdobywania wiedzy), jedzenie (potrzeba delektowania się nim), niezależność ( potrzeba autonomii), porządek (potrzeba planowania i organizacji w działaniu). Austria, Niemcy i USA nie wykazały żadnych odchyleń od średniej. Jest to dowód na bliskość kulturową tych krajów. Z kolei najwięcej odchyleń od normy wykazali respondenci fińscy – więcej niż Tajwańczcy!

Jeśli chcesz poznać Twoje motywatory, zapraszam Cię do odnalezienia swoich celów i motywacji na indywidualnych sesjach ze mną i na moje szkolenia, gdzie łącze wiedzę z różnych obszarów, by pomóc organizacjom dostrzec i zaopiekować się obszarem wielokulturowości. 🔍💡

Aut. Katarzyna Szełemej-Pobożniak

PS. Moim największym motywatorem jest ciekawość, która popchnęła mnie do odległych zakątków świata. Na zdjęciu tańczę z dziewczynką na mongolskim pustkowiu. W Mongolii podróżowałam na stopa. Z rodziną dziewczynki spędziłam tydzień, próbując zrozumieć, jak żyja i myślą. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *