Czy potrafisz domagać się odpowiedniego wynagrodzenia za swoją pracę jako pracownik, wolny strzelec a może właściciel biznesu?
Jeśli tak, gratulacje! Należysz do zdecydowanej mniejszości.
Jako coach i osoba zarządzająca ludźmi obserwuję, że większość osób popełnia jeden z dwóch błędów:
- Nie potrafią domagać się wynagrodzenia odzwierciedlającego efekty ich pracy i wkładanego w nią wysiłku.
- Oczekują zbyt wysokiego wynagrodzenia, narażając się na ryzyko, że albo nie zostaną zatrudnieni w perspektywicznej dla nich firmie czy miejscu albo też nie przyciągną klientów.
Obserwuję też inne zjawisko: jeśli jasno mówisz, jakie są Twoje oczekiwania finansowe, prawdopodobieństwo, że Twoje wynagrodzenie wzrośnie, jest bardzo duże!
Jeśli oferujesz dobrej jakości usługi drożej niż konkurencja, jest szansa, że przyciągniesz zamożniejszych klientów.
Kultura amerykańska to „lider” jeśli chodzi o krzewienie zdrowego podejścia do wynagrodzenia. Amerykanie doskonale wiedzą, że dobrą pracę trzeba docenić finansowo, a jeśli się tego nie robi – no cóż – efekty pracy będą słabsze, fryzura gorzej zrobiona, kawa nie taka dobra. Wielokrotnie realizując wyjazdy motywacyjne w tym kraju, doskonale wiem, że jeśli masz rezerwację w restauracji na konkretną godzinę i się trochę spóźnisz : możesz nie zostać przyjęty albo za posiłek zapłacisz więcej. To samo dotyczy transferów autokarowych – nie stawisz się z grupą na czas, Twój problem. Jeśli jest ryzyko, że spóźnisz się 15 minut, lepiej od razu zapłać za dostępność autokaru przez kilka godzin. Napiwek w wysokości 15-20% to standard. i biada temu, kto wróci zjeść w to samo miejsce. Jeśli nie docenisz pracy napiwkiem, lepiej od razu złóż skargę, co poszło nie tak!
Może z powodu wysokiej świadomości, że praca ma być wykonywana dobrze, ale też być odpowiednio wynagradzana, ludzie łatwo zauważają, że w tym względzie „coś” jest u nich nie tak.
W kulturze anglosaskiej istnieje dobrze rozwinięty nurt coachingu finansów – klienci uczą się w procesie właściwie wycenić swoją pracę. Przyglądają się też ukrytym, wyniesionym zazwyczaj z domu oczekiwaniom na temat pieniędzy.
Jeśli czujesz, że to Twój temat, zastanów się:
– Ile jest warta Twoja praca? W PLN?
– Gdyby wszystko było możliwe, ile chciałbyś/abyś zarabiać?
-Co musiał(a)byś zrobić, by zarabiać tyle, ile chcesz?
Jeśli temat wynagrodzenia za Twoją pracę czy oferowane usługi jest Ci bliski i Cię boli, zapraszam do kontaktu, być może jestem w stanie Ci pomóc.
Tymczasem poprowadziłam debatę na temat wartości i kosztów pracy w branży incentive Travel. Problem z cenieniem swojej pracy mają w Polsce nie tyko pracownicy ale również właściciele biznesów. Debata, którą poprowadziłam, ma zapoczątkować w Polsce dyskusję o tym, jak to zmienić. W końcu myślenie to nie ty, to nie ja, to nie my. Myślenie można zmienić. Każda zmiana zaczyna się od zmiany myślenia.
aut. Katarzyna Szełemej-Pobożniak
kasiaszelemej.pl | coach Kariery bez Granic | mentorka wrażliwości międzykulturowej
#karierabezgranic #praca #coaching #kasiaszelemej #jakcenićswojąpracę #zarobki