Wychowanie dziecka a temperament

Jeśli jesteście rodzicami, to na pewno choć raz mieliście wątpliwości co do tego, jak wychowywać swoje dziecko. Jeśli macie dwoje lub więcej dzieci, prawdopodobnie chcielibyście traktować je sprawiedliwie, być może identycznie nawet, jednak czy się da? I czy to jest dobre dla dzieci?

Ważnych wskazówek dostarcza psychologia temperamentu. Temperament to „forma” naszego bycia, w przeciwieństwie do „treści”. Treść to to, co myślimy, jakie mamy wartości, co konkretnie robimy. Czyli np. treść to kopanie łopatą, a forma to sposób, w jaki kopiemy – ile siły wkładamy w każdy ruch, jak zamaszyście, jak długo wykonujemy tą czynność bez przerwy.

Temperament jest uwarunkowany biologicznie, widać go już u noworodków. Niewiele się da z nim zrobić, jest jaki jest.
Jak pokazały badania, wpływa on na to, czy lubimy w życiu być aktywni, mieć mnóstwo zadań do wykonania, czy raczej preferujemy spokój i rutynę.

Osoby, które lubią, jak się wokół nich dużo dzieje, najlepiej czują się, gdy mogą działać. Działanie to ich natura. Takie dzieci zazwyczaj uwielbiają towarzystwo, co chwile mają nowe pomysły, wszędzie ich pełno.

 Tymczasem osoby, które lubią spokój, ciszę, pewne uporządkowanie, najlepiej czują się tam, gdzie wszystko ma swój czas i miejsce, a bodźców nie ma zbyt wiele. 

 

Dzieci z tego bieguna zazwyczaj są bardzo spokojne i poukładane, zbyt dużo zamieszania wywołuje u nich stres.
 
Ale uwaga! Wychowanie może sprawić, że dziecko spokojne będzie preferowało działanie, a dziecko pełne energii wyrośnie na dorosłego, który woli spokojne zajęcia. Osoby takie stanowią dowód na moc wpływu społecznego na dzieci, jednak…konsekwencje nie są optymistyczne. Tacy dorośli nie są tak szczęśliwi ani tak zadowoleni z życia jak ludzie wychowywani zgodnie ze swoim temperamentem. Psychologowie nazywają ten fenomen niespójnością wewnętrzną.
 
A więc jeśli masz bardzo spokojne dziecko, a sama jesteś królową salonów, nie zmieniaj dziecka na siłę. Spróbuj je poznać, zrozumieć, zobaczyć, co lubi i zachęcić je do rozwijania talentów i umiejętności, które pasują do jego temperamentu. Inaczej masz dużą szansę, że Twojemu dziecku w przyszłości trudniej będzie odnaleźć drogę do satysfakcji i szczęścia.
 
aut. Katarzyna Szełemej-Pobożniak
https://kasiaszelemej.pl
 
Źródło artykułu: wykład profesor i badaczki temperamentu Magdaleny Marszał-Wiśniewskiej, SWPS.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *