Czy miałaś/eś okazję kiedyś występować przed publicznością? A może jest to wyzwanie, przed którym właśnie stoisz? Jeśli posługujesz się językiem innym niż ojczysty, bariera stresu rośnie.
W mojej pracy z klientami na sesjach coachingowych ten temat pojawia się często i stanowi poważną barierę rozwoju zawodowego. Rola lidera łączy się również z kompetencjami mówcy. Kto potrafi przemawiać, często staje się „naturalnym” liderem.
Jeśli dziś czujesz, że mówienie to nie Twoja bajka, nie poddawaj się. Być może życie nie dało Ci okazji, by się tego nauczyć. W polskiej kulturze lubimy myśleć, że nic nie da się zmienić, że jesteśmy, jacy jesteśmy i już. To jednak nie jest prawda i wiem to aż nazbyt dobrze, a moi wspaniali klienci wielokrotnie udowodnili, że człowiek może więcej niż myśli.
Poniżej znajdziesz wskazówki, które wypracowałam w pracy z moimi klientami, które pomogą Ci opanować w momencie wystąpienia Twoją psychikę i ciało:
֍ MERYTORYKA. Przede wszystkim dobrze się przygotuj do tematu, o którym chcesz mówić. Wiedza to podstawa pewności siebie.
֍ PLAN. Ułóż tę wiedzę lub przemówienie w logiczną całość.
֍ TRENING NA SUCHO. Poćwicz to, co chcesz powiedzieć – nagrywaj się na dyktafon w telefonie, mów do ekranu komputera, mów do lustra.
֍ WYMOWA I GRAMATYKA. Jeśli masz przemawiać w innym języku, potrenuj wymowę i sprawdź czy wyrażasz się prawidłowo. Może warto zatrudnić specjalistę, który Cię w tym obszarze wesprze?
֍ ZROZUMIAŁOŚĆ PRZEKAZU. Sprawdź, jak brzmi i jak słucha się tego, co mówisz. Zapewne już w trakcie treningu mówienia, a najpóźniej w trakcie odsłuchiwania zauważysz niespójności, które potrzebujesz wygładzić.
֍ WYGLĄD I ZACHOWANIE. Sprawdź, jak radzisz sobie przed kamerą, a najlepiej pokaż nagranie kilku zaufanym, bliskim osobom. Być może potrzebujesz nabrać pewniejszej postawy, opanować drżenie głosu. Bądź dla siebie wyrozumiała/y – wszyscy jesteśmy ludźmi, a każde kolejne wystąpienie będzie wiązało się z obniżeniem stresu.
֍ POLITYKA. Jeśli temat jest drażliwy i może spotkać się z różnymi reakcjami odbiorców, zapytaj co najmniej 1 osoby, jak rozumie Twoją wypowiedź. Pomoże Ci to uniknąć choć części niechcianych reakcji i świadomie ukształtować komunikat bez niepotrzebnych wtop. Ważne: nie pytaj osób o skrajnie odmiennych poglądach, bo i tak się nie zgodzicie.
֍ CIAŁO. Popracuj nad ciałem – głęboki oddech, pewna postawa, świadome spowolnienie głosu pomogą Ci zapanować nad nerwami. Tak! Praca nad ciałem wpływa na ducha i obniżenie stresu! Regularna, choćby krótka medytacja to jedna z najlepszych praktyk antystresowych!
֍ TRUDNE PYTANIA. Wiele osób boi się pytań publiczności i tego, co stanie się, gdy nie będą potrafili odpowiedzieć. Na ten problem odpowiem pytaniem: jak myślisz, czy istnieje na świecie noblista, specjalista, ktoś, kto zna odpowiedź na każde pytanie? Czasem po prostu trzeba powiedzieć „nie wiem”, „ciekawe pytanie – proszę do mnie podejść po wykładzie”, ,,trudno dać na to pytanie jednoznaczną odpowiedź”, „obawiam się, że to pytanie nie mieści się w moich kompetencjach”. I co? I nic. Odpowiadając uczciwie, prawdopodobnie zyskasz jeszcze większą życzliwość widowni.
Jeśli wystąpienia publiczne stanowią dla Ciebie przytłaczający problem, prawdopodobnie kryje się za tym więcej wątków, o których warto porozmawiać. Świadomość tego, co Cię blokuje to pierwszy krok do stworzenia planu, by pokonać te przeszkody. Kiedy wdrożysz plan w życie, zmiana na lepsze okaże się nieuchronna.
Jeśli właśnie tego pragniesz, zapraszam do kontaktu.
aut. Katarzyna Szełemej-Pobożniak
kasiaszelemej.pl | coach Kariery bez Granic | mentorka wrażliwości międzykulturowej