Różnice kulturowe. Pigułka wiedzy nr 5
Jakiś czas temu rozmawiałam z pewnym obiecującym młodym filmowcem – Polakiem o Japonii 🎌 🗾. Był zachwycony jej kulturą 🍜🥷👺, planował właśnie realizację kilkumiesięcznego, artystycznego projektu w Tokio. Ponownie rozmawiałam z nim po powrocie. Cały jego entuzjazm 🤗 wyparował 😤! Narzekał na ogromne trudności w kontaktach z Japończykami, inne traktowanie cudzoziemców i miejscowych. Przez jego wypowiedź przebijało się rozczarowanie.
Jeśli spędziliście dłuższy czas zagranicą , pewnie znacie to wahadło odczuć. Na początku – jeśli sami wybraliście dany kraj – pewnie czuliście zachwyt 🤩 i radość 😺. Potem jednak, gdy przyszło zderzyć się 🛬🧱 💥 z realiami życia w danym kraju, rozłąką z bliskimi, rozczarowaniem, że różne sprawy nie toczą się tak jak w Polsce tylko w Waszym odczuciu dużo gorzej, samotnością – zachwyt minął.
To zjawisko – kryzys psychologiczny 😶🌫️ 🤯 wywołany zderzeniem z inną kulturą, nazywamy szokiem kulturowym. Najgorsza jego faza powinna trwać nie dłużej niż 6 tygodni 🕰️. Jeśli jednak nie ma poprawy, pojawia się ryzyko, że nie będzie lepiej tylko gorzej. Kryzys może przerodzić się w depresję 🫥, uzależnienie 🚬 🍷 czy też chorobę psychosomatyczną 🤒.
Jeśli mijają tygodnie a Ty czujesz się dalej jak w potrzasku lub widzisz, że bliska Ci osoba dalej cierpi, lepiej zwróć się o pomoc do specjalisty. Warto skorzystać z mentoringu czy coachingu osób obeznanych z naturą różnic kulturowych, np. ze mną :-). Tzw. trening relokacyjny pomaga przyspieszyć adaptację.
Pamiętaj, że w przypadku wyjazdu do pracy zagranicę, szok kulturowy przechodzi nie tylko pracownik, ale też jego rodzina, w tym dzieci!
#różnicekulturowe #komunikcacjamiędzykulturowa #szkoleniamiędzykulturowe