KULTURA = APKA DLA UMYSŁU.

SERIA: Różnice kulturowe. Pigułka wiedzy nr 1.

O wpływie kultury na nasze życie większość z nas wie bardzo niewiele. Dlatego zaczynam nowy cykl postów „Różnice kulturowe. Pigułka wiedzy”. Dziś o samej definicji kultury 🙂

Badacze różnic kulturowych nie mają najmniejszych wątpliwości, że to kim jesteśmy, jacy jesteśmy to wynik fuzji genów 🧬, środowiska 🌎 i przemożonego wpływu kultury 🧕 👘👰.

Weźmy na przykład pojęcie sukcesu ✌️ 🎊. Teoretycznie, samodzielnie decydujesz o tym, co jest dla Ciebie ważne. Czy jednak naprawdę jesteś tak wolna/y w tym wyborze, jak Ci się wydaje? Każdy z nas w jakiś sposób kieruje się – świadomie lub nie – opiniami najbliższych, szkoły, znajomych czy kolegów z pracy. Nawet jeśli podejmujesz kompletnie odmienne wybory, oczekiwania otoczenia stanowią zawsze jakiś punkt odniesienia.  Tak to już jest, że funkcjonujemy i myślimy, chcąc nie chcąc, w odniesieniu do innych, nie żyjemy przecież w próżni!

Każdy z nas słyszy w głowie głos głos kulturowo ukształtowanego krytyka wewnętrznego👨‍🏫, nauczyciela, który podpowiada nam jak żyć, co jest dobre a co złe. Ten głos to wynik wieloletniego procesu akulturacji – czyli wgrywania Ci w głowę kulturowej wiedzy i preferencji, wychowywania albo jeśli chcesz – „ kulturowego prania mózgu”.

🛎️ UWAGA!  Proces ten nie odbywa się świadomie. Nie jesteś jednak jego samotną „ofiarą” 🙂 Podobną taśmę 🖭 wgraną mają ludzie z Twojego otoczenia kulturowego!

Krótko mówiąc, gdybyś wychowywał/a się w innym kraju, kulturze, krytyk wewnętrzny pouczałby Cię nie tylko innymi słowami, ale też wskazywałby Ci odmienne życiowe drogi i stawiał przed odmiennymi dylematami.

Definicję kultury Geerta Hofstede – jednego z najwybitniejszych badaczy różnic kulturowych – uważam za jedną z najlepszych – zresztą zobaczcie sami…

Aut. Katarzyna Szełemej-Pobożniak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *