Praca, wojna, kryzys psychologiczny

Jak się czujesz w sytuacji wojny na Ukrainie? Funkcjonujesz normalnie, czy coś się zmieniło?

 Smutek, bezsilność, lęk, dezorientacja,  nerwowość – to odczucia, o których w ostatnich dniach często mówią ludzie, z którymi się stykam. Złemu nastrojowi nieraz towarzyszą  bezsenność, apatia, brak apetytu, ból głowy lub brzucha, kłucie w okolicy serca, zamyślenie, nerwowość. 

Wszystkie wymienione powyżej zmiany samopoczucia czy zachowania to niektóre symptomy kryzysu psychologicznego. U konkretnej osoby może pojawić się 1 lub kilka objawów z długiej listy możliwości. 

Nawet jeśli jesteś osobą całkowicie zdrową i silną psychicznie, nawet jeśli wojna nie dotknęła bezpośrednio Ciebie ani Twojej rodziny, możesz z jej powodu przeżywać kryzys psychologiczny. 

Poniżej, w punktach opisuję  czym jest kryzys psychologiczny, jak się obajwia i jak sobie z nim poradzić:

  1.   Kryzys psychologiczny może Cię zaskoczyć – uderzyć mocno sprawiając, że nie masz siły rano wstać albo objawić się delikatniej – brakiem apetytu, bólem głowy, bezsennością, rozdrażnieniem, płaczliwością, apatią. Jeśli czujesz się źle, podejrzewasz, że przyczyna tkwi w Twojej psychice – zostań w domu, poleż w łóżku, napij się herbaty, poczytaj książkę, porozmawiaj z bliską Ci osobą o tym, jak się czujesz. 

 2.    Najgorsze są pierwsze dwie doby, gdy po prostu potrzebujesz się pozbierać. Nie ma wtedy specjalnie sensu szukać rozwiązań, trzeba poczekać, aż poczujesz się lepiej.

3.    Po dwóch dobach mija pierwszy szok, a Ty czujesz się zazwyczaj na tyle silna/y, by zacząć stawiać pierwsze kroki w kierunku poradzenia sobie z sytuacją. Bardzo ważne jest zacząć choćby od małych rzeczy – każde, choćby najmniejsze działanie na rzecz poprawy Twojego samopoczucia lub sytuacji, w jakiej się znalazłaś/eś pomoże Ci dojść do psychologicznej równowagi.

4.    Twój nastrój powinien wrócić do normy w ciągu maksymalnie sześciu tygodni.

5.  Niestety, jeśli nie zadbasz o siebie, możesz popaść w kryzys chroniczny. Kryzys chroniczny oznacza, że funkcjonujesz jako tako. Jakość Twojego życia psychicznego pozostanie poniżej normy – możesz cierpieć z powodu obniżonego samopoczucia, depresji, dystymii, objawów psychosomatycznych np. chronicznego zmęczenia. Nałogi mogą okazać się poważnym zagrożeniem. Co gorsza, jesteś bardziej podatna/y na kolejne ostre kryzysy. 

5. Z powodów opisanych powyżej, nie lekceważ kryzysu. Jeśli czujesz, że Twój nastrój nie poprawia się, poszukaj profesjonalnej pomocy konsultanta kryzysu psychologicznego, psychoterapeuty czy psychologa.

6.     Każdy kryzys niesie w sobie nadzieję i szansę rozwoju. Jeśli odpowiednio zadbasz o siebie, przepracujesz uczucia i emocje, które Tobą targają, masz szansę poczuć się silniejsza/y – a to da Ci siłę by pomóc też innym.

6.    Pamiętaj: pomagając sobie, zbierasz siły, by pomóc innym. Później, pomagając innym pomożesz też sobie. W sytuacji kryzysu wojennego możesz zacząć od drobnych rzeczy – przelania choćby niewielkiej kwoty na rzecz potrzebujących, przekazania ubrań, jedzenia, lekarstw. 

Jeśli jest Ci źle i czujesz, że potrzebujesz wsparcia, zapraszam Cię na konsultacje – oprócz bycia coachem ACC ICF,  jestem certyfikowanym konsultantem kryzysu psychologicznego (nr certyfikatu KK6/11/IPTK/2020) i mogę pomóc Ci w wyjściu z lekkiego i średniego kryzysu psychologicznego. Konsultacja odbywa się on-line i trwa godzinę. Po dwóch- trzech spotkaniach powinnaś/powinieneś poczuć się wyraźnie lepiej.

Spotkanie możesz zarezerwować, pisząc do mnie na kontakt@kasiaszelemej.pl lub dzwoniąc do mnie pod nr tel. 607 318 657.

Aut. Katarzyna Szełemej-Pobożniak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *