Różnice kulturowe. Pigułka wiedzy 💊 nr 18
Dyskusja na temat tego, do czego nadają lub nie nadają się kobiety, trwa chyba tak długo jak historia człowieka. Również dziś niejeden i niejedna wątpi, czy kobieta może być dobrym szefem, przywódcą, przedsiębiorcą czy politykiem 🗣️🤔
W kręgu kultur europejskich bardzo ciekawych inspiracji dostarczają w tym temacie kraje skandynawskie. Wygrywają one regularnie wszelkie rankingi dotyczące równouprawnienia kobiet (Global Gender Gap Index), poczucia szczęścia (np. World Happiness Report) czy wskaźnika zaufania społecznego (social trust). Są to też najbardziej „kobiece” kultury świata. 📈
Kultura „kobieca” to kategoria stworzona przez holenderskiego badacza Geerta Hofstede. W społeczeństwach „kobiecych” relacje ceni się bardziej niż rywalizację i zwycięstwo 🤼♂️🏆 Oprócz tego stawia się na kompromis, inkluzywność i tolerancję 🌈💖 Wartości te stanowią basowe nuty narracji biznesowych i politycznych w Skandynawii.
Skandynawia dostarcza znakomitych dowodów na to, że kobiety stać na wiele. Kilka z nich poniżej – na przykładzie Islandii 🔥❄️:
🌸Premierką Islandii jest Katrin Jakobsdottir. Urząd ten objęła w wieku 40 lat, jako matka trojga dzieci w wieku od 6 do 12 lat.
🌸Połowę funkcji w islandzkim rządzie sprawują kobiety!
🌸Wg Global Gender Gap Report Islandia jest krajem o najwyższym stopniu równouprawnienia na świecie 📈💪. Wprawdzie kobiety zarabiają na podobnych stanowiskach wciąż o 10% mniej niż mężczyźni, jednak już pewnie niedługo. W zeszłym roku 1-dniowy protest podjęło m. in. w związku z tą różnicą 25 tysięcy islandzkich kobiet (13 proc. żeńskiej populacji).
🌸 „Mamy wolność, by podejmować wszelkie decyzje dotyczące naszego życia i robimy to bez większego wahania (…). Jeśli chcemy spędzić z kimś noc, zrobimy to bez poczucia wstydu. Jeśli nie mamy na to ochoty, damy (komuś) kosza i nie będziemy się źle z tym czuły.” – pisze w imieniu islandzkich kobiet antropolożka i bloggerka Ragnheidur.
Podobnie jak Islandia, kultury europejskie zdają się ciążyć w kierunku budowania społeczeństw „kobiecych”. Widać to nie tylko w polityce, ale też w biznesie 👩💼👨💼💼. Styl coachingowy zarządzania jest na topie, nowe teorie organizacji kładą nacisk na niską hierarchię i dobre relacje. Jako że statystycznie kobiety w każdej kulturze są bardziej „kobiece” niż mężczyźni – czyli bardziej cenią relacje i kompromis, często okazuje się, że to one najlepiej pasują do roli lidera w tego typu organizacjach. Oczywiście pod warunkiem, że potencjalne kandydatki i ich koledzy w to uwierzą. 📊📅🌸🌿
Tego właśnie, drogie Panie, życzę Wam z okazji Dnia Kobiet!
Zdjęcie z cudownej laguny Jokulsarlon na Islandii. Życzenia inspirowane są słowami Mahatmy Ghandiego.
Aut. Katarzyna Szełemej-Pobożniak