Poczucie szczęścia. Czego możemy nauczyć się od innych narodów?

Praca i życie zagranicą mogą stanowić niezwykle silne źródło inspiracji co do sztuki życia ogółem. 

Gdy patrzę na statystyki poczucia szczęśliwości w różnych krajach, przypomina mi się pewna historyjka z Meksyku. Znajomy kolega, mieszkający w stolicy tego kraju, pewnego dnia rzucił kilka peso do fartucha żebrzącej staruszki. Chwilę potem zobaczył, jak uliczny pucybut czyści tej kobiecie buty. W ten sposób Meksykanka pomagała ubogiemu chłopakowi, ale też korzystała – zyskując parę czyściutkich butów, no i zapewne ulotne poczucie bycia kimś o wyższym statusie materialnym.

Tak właśnie czuję meksykańską duszę – tu żyje się chwilą, korzysta z niej, ile się da, nie zamartwiając się przyszłością.

Meksyk w Światowym Raporcie Szczęśliwości 2020, opublikowanym przez agendę Narodów Zjednoczonych, plasuje się w rankingu 153 krajów na pozycji 24. Polska znalazła się dwa razy dalej – na pozycji 43.

Meksykanie są szczęśliwsi od Polaków niejako wbrew logice. Przemoc i brak poczucia bezpieczeństwa to problemy dnia codziennego w tym kraju. Do tego oficjalnie 46% Meksykanów, a nieoficjalnie znacznie więcej żyje w ubóstwie.

Jak wyjaśnić ten fenomen?

Badacze zbierający dane do Światowego Raportu Szczęśliwości, zadają ankietowanym w ponad 150 krajach tylko jedno pytanie:

„Wyobraź sobie Twoje życie jako drabinę, gdzie 0 to dół, a 10 to szczyt. Szczyt reprezentuje najlepszą możliwą wersję Twojego życia a dół najgorszą. Na którym szczeblu drabiny czujesz, że jesteś obecnie?

Pierwsze miejsca w Światowym Raporcie Szczęśliwości od lat zajmują kraje skandynawskie i to wydaje się proste do wyjaśnienia – za poczuciem zadowolenia z życia stoi dominująca kultura kobiecości (wymiar kulturowy Hofstede), dobrobyt oraz inkluzywność społeczna. Nie dziwi też końcówka rankingu – najmniej szczęśliwi czują się mieszkańcy krajów trawionych przez wojny, biedę i reżim – Afganistan (153), Południowy Sudan (152), Zimbabwe (151).

Uznając, że skrajne pozycje rankingu są dość łatwe do wytłumaczenia, wracamy do przypadku Meksyku i jemu podobnych. Na relatywnie wysokich miejscach uplasowało się więcej krajów latynoskich  (Urugwaj-26, Gwatemala – 29, Brazylia – 32), ale też Czechy (19)!

Ekonomia ani sytuacja społeczna nie pomoże w wyjaśnieniu tego fenomenu. Jest jednak więcej badań międzykulturowych, które pomagają zrozumieć, jakie elementy kultury i sposoby myślenia pomagają lub przeszkadzają w poczuciu zadowolenia z życia. Szczególnie ważne są w tym aspekcie badania Geerta Hofstede, Michaela Bonda i Ingelharta Miszo.

Podsumowując wyniki ich badań, masz statystycznie większą szansę czuć się szczęśliwy/a jeśli…

֍ masz poczucie kontroli nad swoim życiem, poczucie, że możesz żyć mniej więcej tak jak chcesz.

֍ uznajesz czas wolny za ważny element życia

֍ przyjaciele (osoby spoza najbliższej rodziny) są dla Ciebie ważni.

֍ dajesz sobie prawo do radości i zabawy mimo niepewności jutra.

֍ żyjesz w atmosferze przyzwolenia. Nie ograniczasz się dziesiątkami zasad i ograniczeń, nie oceniasz innych ani siebie przez ich pryzmat. Po prostu starasz się wyciągnąć z życia to, co najlepsze. Również Twoje otoczenie nie ogranicza Cię surową moralnością.

֍ jesteś ekstrawertykiem.

Masz statystycznie większą szansę czuć się nieszczęśliwy/a jeśli…

֍ przywiązujesz dużą wagę do bycia oszczędnym i zapobiegliwym.

֍ twoje otoczenie oczekuje od Ciebie przestrzegania wielu norm i moralnej dyscypliny.

֍ myślisz, że pomaganie innym, zajmowanie się sprawami społecznymi przynosi kłopoty albo nie opłaca się.

֍ masz osobowość neurotyczną.

Czy dostrzegasz w tych punktach pole do zmiany? Pamiętaj, że jesteś indywidualnością, która ma wpływ na swoje życie. A więc Ty w rankingu możesz znaleźć się o bardzo wysoko, bez względu na narodowość.

Jeśli uważasz, że ten artykuł jest wart polecenia, proszę polajkuj go, zapraszam Cię też do udostępniania go na mediach społecznościowych. Poniżej znajdziesz też link do innych artykułów mojego autorstwa.

aut. Katarzyna Szełemej-Pobożniak

Kasia Szełemej-Pobożniak

Zdjęcie: pochodzi z wioski Indian Quichua w ekwadorskich Andach.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *