MIŁOŚĆ I ANDYJSKIE MĄDROŚCI

Seria: Różnice kulturowe. Pigułka wiedzy💊 wiedzy nr 15

Wiesz, co to znaczy w tradycji Indian Quichua, gdy chłopak rzuca w dziewczynę kamieniami 🪨? To znaczy, że ona mu się podoba. A gdy mąż bije żonę? Ano, że on ją kocha.

Lud quichua 👫 zamieszkuje głównie górzyste tereny dzisiejszego Ekwadoru i Peru. Co głoszą mądrości tego ludu w sprawie miłości? Temat przedstawiam w postaci Q&A:

1. Jak znaleźć idealną partnerkę 👩? Zapytany o to tayta (w quichua – wujek, ojciec, dojrzały mężczyzna) Lucho z wioski Cachisagua powiedział mi, że trzeba przyjrzeć się temu jak ukochana traktuje swoich rodziców, rodzeństwo, zwierzęta, czy jest pracowita i miła. A uroda? Na tą sugestię mój rozmówca się zdziwił. Przecież dziewczynie i żonie zawsze można kupić piękną spódnicę i bluzkę. Albo korale!

2. A jaki jest idealny kandydat na męża 👨‍🦰? To pytanie skierowałam do mojej andyjskiej gospodyni – mamy (quichua – matka, dojrzała kobieta) Aurory. Dowiedziałam się, że przede wszystkim powinien być pracowity. Włóczykija, co całe dnie spędza poza domem u znajomych, popijając alkohol, żadna nie powinna brać. Trzeba też zasięgnąć języka o rodzinie. Czy jego ojciec daje pieniądze jego matce? Jak się odnoszą do siebie jego rodzice?

3. Kiedy rozglądać się za swoją drugą połówką 🍏🔪? Moi andyjscy mentorzy przede wszystkim radzili, że przede wszystkim jak najpóźniej. Wpierw nauka potem amory. Niestety również w Andach młodzi nie słuchają mądrych rad. Popularnym sposobem zawarcia związku są porwania. Chłopak uprowadza dziewczynę, która mu się spodoba i znikają razem gdzieś na kilka dni. Po tym zdarzeniu zostają uznani za parę i muszą się pobrać. Niestety, takie wybryki zdarzają się nawet 13-latkom!

4. Jak radzić sobie z konfliktami 💔🔥? Każda para w momencie zawierania oficjalnego związku wybiera sobie tzw. padrinos – rodziców chrzestnych małżeństwa. Gdy oni lub biologiczni rodzice młodych zauważą, że dzieje się źle, są uprawnieni a nawet moralnie zobowiązani do udzielenia podopiecznym wsparcia i porad a nawet ukarania winnego współmałżonka.

5. Czy w ogóle małżeństwo ma sens 🌀🔍? Kultura quichua przedstawia związek kobiety i mężczyzny jako nieuchronne przeznaczenie każdego człowieka. Da się przed nim uciec, ale los człowieka samotnego jest jeszcze gorszy.

Informacje te zebrałam, prowadząc badania etnologiczne wśród Indian Quichua w Ekwadorze. Na zdjęciu siedzimy z rodziną moich gospodarzy, gdy odwiedziłam ich 10 lat po przeprowadzeniu badań. 2017 roku.

Uczucia i emocje, które w cywilizacji Zachodu nazywamy zakochaniem, występują we wszystkich kulturach. Sposób ich nazwania, interpretowania, okazywania jest jednak bardzo różny. Dlatego tak ważna jest w miłości, w życiu i w biznesie skuteczna komunikacja międzykulturowa 🗣️🌎. Jak chcesz dowiedzieć się więcej zapraszam do kontaktu.

Aut. Katarzyna Szełemej-Pobożniak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *